Jako pokrzywdzony przestępstwem masz prawo oczekiwać, że jego sprawca zostanie ukarany. Aby jednak mogło do tego dojść, konieczne jest, abyś poinformował o przestępstwie organy ścigania (Policję lub prokuraturę) i udzielił im informacji, które pomogą im ustalić i zatrzymać sprawcę, a następnie doprowadzić do jego osądzenia.
Istnieje kilka sposobów na zgłoszenie przestępstwa z nienawiści, niezależnie od tego czy byłeś ofiarą czy świadkiem albo czy występujesz w imieniu osoby, wobec której popełniono przestępstwo z nienawiści. Oto najważniejsze z nich:
Zadzwoń pod numer 997 albo 112.
Udaj się do najbliższej jednostki Policji lub prokuratury i zgłoś popełnienie przestępstwa. Możesz też złożyć zawiadomienie w wersji pisemnej. Zgłoszenia możesz dokonać w każdej jednostce Policji, jednakże skontaktowanie się z jednostką położoną w rejonie, w którym doszło do zdarzenia, umożliwi sprawniejsze rozpatrzenie Twojego zgłoszenia.
Niektóre jednostki Policji umożliwiają poinformowanie o przestępstwie za pośrednictwem poczty e-mail. Sprawdź na stronie jednostki, czy zapewnia ona tę formę kontraktu. Pisząc e-mail, nie zapomnij podać swojego imienia, nazwiska i danych kontaktowych.
Jeśli chcesz, abyśmy monitorowali Twoją sprawę, możesz zgłosić informację o przestępstwie z nienawiści do funkcjonującego w MSW Zespołu ds. Ochrony Praw Człowieka. Po otrzymaniu informacji od Ciebie Zespół skontaktuje się z Policją lub prokuraturą i będzie monitorował sposób rozpatrywania Twojej sprawy.
PAMIĘTAJ: funkcjonariusze Policji mają obowiązek poważnie traktować przypadki przestępstw z nienawiści i starannie badać tego rodzaju sprawy. Gdyby jednak zdarzyło się, że podczas próby zgłoszenia przestępstwa zostałbyś potraktowany przez funkcjonariuszy niewłaściwie – zgłoś to do Zespołu ds. Ochrony Praw Człowieka MSW. Zespół zbada Twoje zgłoszenie i podejmie działania w celu wyjaśnienia sprawy.
Zgłoszenie można przesłać e-mailem na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
,
faxem pod numer: (22) 60 170 13
Listownie na adres:
Zespół ds. Ochrony Praw Człowieka
Departament Kontroli, Skarg i Wniosków
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych
ul. Stefana Batorego 5
02-591 Warszawa
Z Zespołem możesz kontaktować się również telefonicznie: (22) 60 141 36,
(22) 60 115 38.
Niektóre organizacje pozarządowe udzielają bezpłatnych porad prawnych lub w inny sposób pomagają osobom, które stały się ofiarami przestępstw z nienawiści. Przykładami takich organizacji są:
Pamiętaj, że przestępstwo z nienawiści może dotknąć nie tylko Ciebie, ale także Twoich przyjaciół czy bliskich. Zgłaszając takie sytuacje, pomagasz organom ścigania w doprowadzeniu do ukarania sprawców.
Pamiętaj, że zgłoszenie przestępstwa nie wpłynie negatywnie na Twoje uprawnienia związane z pobytem w Polsce.